Sık Sorulan Sorular

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) ne demektir, kimler almalıdır?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir.

SRC nin açılımı nedir?

SRC belgesi, Karayolu taşıma kanununa göre Mesleki Yeterlilik Belgesi olup yolcu ve eşya, kargo gibi ürün ve insanları taşıyan bir diğer deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken Yurtiçi veya Uluslararası kargo ve yolcu taşıma belgeleridir.

Kaç çeşit SRC Belgesi vardır?

5 çeşit SRC belge türü vardır. Bunlar; SRC 1: Uluslar arası Yolcu Taşımacılığı SRC 2: Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı SRC 3: Uluslar arası Eşya Taşımacılığı SRC 4: Yurt İçi Eşya Taşımacılığı SRC 5: Tehli Madde Taşımacılığı

SRC Belgesini nasıl alabilirim?

SRC Belgesi almanın iki yolu vardır. Bunlarda ilki SRC Belgesini muafiyet (sınavsız alma) kapsamıdır. 25.02.2003 tarihinden önce ehliyeti olanlar muafiyet kapsamındadır. Bu şartları sağlayanlar SRC belgelerini eğitim görmeden alabilirler.

SRC Belgesini Muafiyetten almak için ne yapmamız gerekir?

SRC belgesini sınavsız alma işlemlerinde kurumumuz danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sınav da Başarılı olanlar Ne Yapmalı?

Sınavınızı kazandıktan sonra T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından işlemleriniz yürütülecek ve bize ilettiğiniz cep telefonunuza 1 hafta (7-10 gün arası) SMS gönderilecek ve sizden kart ücreti olarak 17,00 ₺ yi belirtilen banka ATM sinin Kurum Ödemeleri ▶Ulaştırma Bakanlığı ▶TCKN nizi girerek alacağınız belge için ücret ödeyerek işlemlerinizi başlatmış olacaksınız. Daha sonrasın da kartınız basım sürecini ve kargo sürecini atlattıktan sonra belirttiğiniz adrese PTT Kargo ile yönlendirilecektir. İşlemlerinizi https://www.turkiye.gov.tr/kugm-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama adresinden takip edebilirsiniz.