SRC Belgeleri

Src 1 Belgesi

Araç sahiplerinin değişen amaçlarına ve kullanım şekillerine göre almaları gereken belgeler bulunuyor. Bir ehliyetiniz var ise ve ticari araç kullanmak istiyorsanız bunun için mutlaka SRC belgesine sahip olmanız gereklidir. Bunun yanında eğer yurt dışına yolcu taşıyan bir sürücü iseniz src1 belgesi almanız yasal yükümlülük olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu belge mesleki alanda yeterli olduğunuzu ifade ediyor. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin yanında otobüs, minibüs gibi ticari araç kullanan araç sürücüleri içinde de bu belgenin alınması zorunlu olmaktadır.

2003’ten önce ehliyet alan ve C- D- E sınıfı ehliyeti bulunan şoförler kursa gitmeden src1 belgesi alabiliyorlar. B sınıfı ehliyeti bulunanlar ise SRC2 ve SRC4 için başvuruda bulunabilmektedir. Tüm bunlarda ehliyet sahibinin 66 yaşından gün almamış olması gereklidir. SRC1 alınabilmesi için verilen eğitimlerdeki müfredat oldukça geniş olmaktadır. Bunlar arasında güvenli sürüş teknikleri, ulaştırma mevzuatı, trafik kuralları, kazaların önlenmesi, davranış psikolojisi, iletişim teknolojileri, turizm taşımacılığı, ilk yardım gibi konu başlıkları yer almaktadır.

Src 2 Belgesi

Src2 belgesi Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilmek için almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ticari taksi kullananlar, personel taşımacılığı yapanlar, il, ilçe, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar, dolmuş sürücüleri, öğrenci servis şoförleri, kısacası yolcu taşıma yükümlülüğü olan sürücülerin almak zorunda oldukları belgedir.

2003 yılından sonra herhangi bir B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olanların Src2 belgesi alınabilmesi için, sürücü 36 saatlik bir eğitime tabi tutulur ve eğitimin ardından yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda belge sahibi olabilirler. Otobüs için alacak sürücülerin 26 yaşından, minibüs için alacakların ise 19 yaşından gün almış olmaları ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Kullanılacak araca göre sürücü belgeleri ve psikoteknik raporlarının olması gerekmektedir. 2003 yılından önce ehliyet alanlar ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan, nüfus cüzdan fotokopisi, adli sicil kaydı, 1 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi, eğitim başvuru formu ve diplomadan oluşan belgeleri toparlayıp belgesini alabilir.

Src2 belgesi için 36 saat süreyle verilen eğitim; güvenli sürüş teknikleri, trafik kuralları, cezalar, davranış psikolojisi, ilk yardım, araç bilgisi ile ekonomik araç kullanımını kapsar. Yine düzenli yolcu taşımacılığı, ulaştırma mevzuatı, yasal sorumluluklar ve sigorta, harita okuma bilgisi, iletişim teknolojileri, trafik kazalarının önlenmesi, turizm taşımacılığı, dinlenme ve çalışma süreleri gibi konuları kapsamaktadır.

Src 3 Belgesi

Src3 belgesi bir mesleki yeterlilik belgesidir. Uluslararası veya yurtiçi eşya, kargo, yük taşımacılığı yapan, kamyon, tır, panelvan, pikap, kamyonet gibi araçlardan herhangi birini kullanan sürücülerin almak zorunda oldukları belgedir. Sürücüler bu belgeye 32 saatlik eğitim sonunda girecekleri sınavdan başarılı olmaları durumunda sahip olabilirler. Ancak 25 Şubat 2003 tarihinden önce herhangi bir sınıf ehliyet sahibi olan sürücülerin sadece gerekli evrakları toparlayarak başvuru yapmaları belgeyi alabilmeleri için yeterli olacaktır. 25 Şubat 2003 tarihinden sonra sahip olduğunuz bir ehliyetiniz var ise mecburen eğitim almanız ve sınava katılmanız gerekmektedir.

Src3 belgesini alabilmek için kullanacağınız araca uygun ehliyet sınıfından ehliyet sahibi olmanız, 19 yaşından gün almış ve 66 yaşını doldurmamış olmanız, psikoteknik raporuna sahip olmanız gerekmektedir. Sr3 belgesine sahip olmanız Src4 belgesine de sahipliğinizi gösterir. Çünkü Src3 belgesi src4 belgesini de kapsar. Src4 belgesi sadece yurtiçi eşya/yük taşımacılığı sağlarken src3 belgesi hem uluslararası hem de yurtiçi eşya/yük taşımacılığı yapabileceğiniz bir belgedir.

Src3 belgesi için 2 adet biyometrik fotoğraf, diploma veya öğrenim belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, ehliyet fotokopisi ve adli sicil kaydı evraklarını hazırlamanız yeterli olacaktır. Src3 belgesi eğitimini tamamladıktan sonra Src3 belgesi için sınava 4 kez girme şansınız vardır. Ancak 4’ünde de başarısız olduğunuz durumda tekrar bir sınav şansı verilmez ve kursu tekrar etmeniz gerekir.

Src 4 Belgesi

Src4 belgesi yurtiçi eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda oldukları bir mesleki yeterlilik belgesidir. Yüklü taşıt kullanan sürücülerin bu belgeyi alabilmeleri için öncelikle kullandıkları araca uygun ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. 25 Şubat 2003 tarihinden önce gerekli ehliyet sınıfına ait sürücü ehliyetlerini almış olanlar herhangi bir kurs almadan ve sınava tabi tutulmadan belgelerini hazırlayıp src4 belgesi almak için başvurabilirler.

25 Şubat 2003 tarihinden sonra ehliyet sahibi olan sürücüler ise öncelikle 28 saatten oluşan eğitimi almak zorundadırlar. Bu 28 saat içerisinde sürücüye; trafik kuralları, cezaları, araç bilgisi ve ekonomik araç kullanımı, davranış psikolojisi, harita okuma bilgisi, çalışma ve dinlenme süreleri, güvenli sürüş teknikleri, yasal sorumluluklar ve sigorta, trafik kazalarının önlenmesi, güzergah ve geçiş belgeleri, iletişim teknolojileri, ilkyardım, tehlikeli madde taşımacılığı ve ulaştırma mevzuatı dersleri verilmektedir. Kurs süresince devamlılık zorunludur ve kursu aldıktan sonra sınava tabi tutulan sürücü başarılı olduğu takdirde Src4 belgesi alabilir. Ancak başarılı olamazsa 4 kez sınav hakkı var. 4’ünde de başarı sağlayamaz ise eğitimi baştan almak zorundadır.

Src4 belgesi alacağınız eğitim biriminin önceden araştırmasını yapmanız, tercih edilen, kaliteli eğitim veren bir kurum olması lehinize olacaktır. Aynı zaman da eğitim alacağınız kurumun TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olması gerekmektedir. Aksi takdirde aldığınız belgenin herhangi bir geçerliliği olmayacaktır.

AS Src Belgesi

Günümüz dünyasında araç kullanımı arttıkça sürücü kurslarına ehliyet almak için başvuran adayların sayısında da paralel olarak bir artış yaşanmaktadır. Artık sürücü kursları birer sürücü merkezleri olarak hizmet etmektedir. Sürücü kurslarına giden adaylar psikoteknik merkezi, ehliyet kursları ve direksiyon eğitimi gibi birçok işlemi aynı kurum içinde alabilmektedirler. Bu adaylar için çok büyük bir avantajdır.

Erzincan bölgesinde sürücü kursu alanında donanımlı çok sayıda merkez bulunmaktadır. Sürücüler ile birçok sorunun aynı kurum içinde halledildiği merkezlere src danışmanlık merkezleri denmektedir. Sürücü danışmanlık merkezlerine başvuran adaylar öncelikle hangi hizmeti almak istediklerine dair bilgiyi ilgili personellere iletmektedir. Başvuran adayların çoğu ehliyet kurslarına yazılmak istemektedir.